Aktualności
- zupa grzybowa z lanymi kluskami
- zrazy wieprzowe
- roladki drobiowe
- kukułcze gniazda
- surówka z kapusty pekińskiej, marchewka
- z groszkiem, kapusta modra smażona,
- kluski śląskie, ziemniaki
- soki naturalne, woda mineralne
- sałatka grecka
- klopsiki w occie
- tatar,
- galaretka z kurczaka,
- ryba w sosie greckim
- schab ze śliwką
- 0,5 l wódki/1 parę
30 lat RDLP w Pile
6 czerwca w Ośrodku Leśnym w Margoninie pilscy leśnicy świętowali 30-lecie istnienia Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Pile. Spotkanie kilku pokoleń leśników ze wszystkich 20 nadleśnictw było okazją do podsumowania minionych kilkudziesięciu lat oraz rozmów o teraźniejszości LP.
Wraz z pracownikami pilskiej Dyrekcji w ochodach jubileuszu uczestniczyli zaproszeni goście: poseł Stanisław Kalemba, Ryszard Kapuciński zastępca dyrektora generalnego LP, Jan Krawczuk wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Ewa Hoffman wiceprezes WFOŚiGW w poznaniu, Józef partyka pierwszy dyrektor OZLP w Pile oraz samorządowcy, szefowie zakładów drzewnych i jednostek współpracującychz RDLP.
- Wszystkim pracownikom byłym i obecnym dziękuję za 30 lat trudów. Staraliście się pracować jak najlepiej, aby z fragmentów 3 różnych dyrekcji powstała jedna jednostka, która obecnie należy do jednych z najlepszych w kraju - stwierdził Janusz Adam Sterczewski dyrektor RDLP w Pile.
Podziękowania za rzetelną pracę i życzenia dalszych sukcesów dla pilskich leśników przesłali także Janusz Zaleski podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska oraz Marian Pigan dyrektor generalny Lasów Państwowych.
jubileusz był również okazją do uhonorowania zasłużonych pracowników RDLP w Pile. Odznaki "Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej" otrzymali: Dorota Kujawa i Romana Sałachub. Odznakę "Gryfa Zachodniopomorskiego" wręczono Magdalenie Marchwiak. Wyróżnieni pracownicy nadleśnictw otrzymaki też medale "Za zasługi dla pożarnictwa", odznaczenie łowieckie, Kordelasy Leśnika Polskiego oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.
240-lecie Konfederacji Barskiej
Wybickiego związki z Margoninem
Sesja odbyła się 1 maja w Ośrodku Leśnym w Margoninie, a patronowali jej starosta chodzieski Mirosław Juraszek i burmistrz Miasta i Gminy Margonin Leszek Łochowicz.
Spotkanie w margoniński pałacu rozpoczęło się od zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, a zaraz potem nastąpiła miła uroczystość wręczenia medali „Józef Wybicki w Konfederacji Barskiej”.
Główny referat sesji – „Udział Józefa Wybickiego w Konfederacji Barskiej i jego wizyty”, wygłosił Czesław Skonka ze Stowarzyszenia Miłośników Tradycji „Mazurka Dąbrowskiego” w Gdańsku. Cz. Skonka jest autorem kilku książek o J. Wybickim.
O wizytach wybitnych Polaków w lasach Nadleśnictwa Podanin, m.in. prezydenta RP Ignacego Mościckiego, prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, rektora Akademii Polonijnej w Częstochowie ks. Eustachego Rakoczego, mówił reprezentujący oddział powiatu chodzieskiego w Margoninie Stowarzyszenia Miłośników Tradycji „Mazurka Dąbrowskiego”, nadleśniczy Jerzy Tarkowski.
Sesja była także dobrą okazją o promocji ziemi chodzieskiej. Starosta Mirosław Juraszek przedstawił walory turystyczne powiatu chodzieskiego.
- Przy okazji wspominania historii chciałbym przekazać państwu, to czym nasza mała Ojczyzna może pochwalić – powiedział starosta.
O planach miasta i gminy Margonin mówił burmistrz Leszek Łochowicz.
- Jeżeli ktoś będzie chciał jeździć na nartach przez cały rok, to już wkrótce będzie mógł to robić w powiecie chodzieskim – twierdził L. Łochowicz – W Chodzieży na śniegu, igielicie, a w Margoninie na nartach wodnych.
Z dużym zainteresowaniem uczestnicy sesji przyjęli też propozycję powołania w Margoninie powiatowego muzeum.
- Już niebawem powstanie u nas samodzielna placówka muzealna, która mogłaby pełnić funkcję placówki powiatowej do czasu, kiedy powstanie muzeum w Chodzieży – mówił burmistrz Łochowicz.
Uczestnicy sesji, wśród których była również młodzież z Zespołu Szkół Licealno – Gimnazjalnych w Ratajach, zwiedzili Salę Pamięci Józefa Wybickiego, a część z nich wzięła udział w zorganizowanym w dniach 2 – 5 maja XIV wielkopolskim rajdzie samochodowym szlakiem twórcy Mazurka Dąbrowskiego.
W dniach od 20-22 sierpnia odbył się dziewiąty zjazd członków Koła Absolwentów i Przyjaciół Szkół Leśnych w Ośrodku Leśnym im. inż. Witolda Łuczkiewicza w Margoninie prowadzonym przez Nadleśnictwo Podanin.
Szkolnictwo leśne w Margoninie uległo likwidacji 1957 roku, jednak pamięć o byłej przodującej w kraju, prestiżowej wspaniałej szkole leśnej jest wciąż żywa.
W tegorocznym zjeździe wzięło udział 37 osób z różnych okresów nauki.
Absolwenici, którzy kończyli Gimnazjum Leśne w 1947 roku w Margoninie, w bieżącym roku obchodzili jubileusz 60-lecia ukończenia szkoły leśnej. Rocznik 1947 reprezentowali Tadeusz Haufa i Stefan Kubis. Z rocznika 1957 przybyli: Feliks Czajkowski, Bogumił Banaszak, Gerard Piankowski, Władysław Chyba i Mikołaj Kochan.
W dniu przyjazdu przy ognisku w wigwanie "Darz Bór" w części oficjalnej były przemówienia pod adresem absolwentów, którym nie szczędzono życzliwości. W spotkaniu uczestniczyli:
J.A. Sterczewski - dyrektor RDLP w Pile i J. Tarkowski nadleśniczy z Podanina oraz W. Swosiński - wiceburmistrz Margonina i W. Burzyński - dyrektor miejscowego Domu Kultury. Nie zabrakło podziękowań i okolicznościowych upominków od władz leśnych i samorządowych dla jubilatów. Odśpiewano im też "sto lat". Przy ognisku wspominano z sentymentem dawną dobrą, starą "budę".
W drugim dniu przed tablicami pamiątkowymi Witolda Łuczkiewicza, Leona Pertka, Zbigniewa Nocznickiego oraz w Sali Tradycji Szkoły przed portretem Sylwestra Wojczyńskiego złożono kwiaty i przypomniano ich bogatą biografię. Podobnie przy kamieniu Józefa Wybickiego - autora hymnu narodowego - zapalono znicz i postawiono kwiaty. Odbyło się też zebranie organizacyjne podczas, którego omówiono jubileusz 10-lecia Koła Absolwentów planowany w 2008 roku.
W trzecim dniu na margonińskim cmentarzu nie zapomniano o grobach wykładowców i leśników - uczestnicy spotkania na mogiłach zapalili znicze. Tradycyjnie w parafialnym kościele pw. św. Wojciecha została odprawiona msza św. w intencji zmarłych dyrektorów wykładowców i absolwentów. Po mszy św. wszyscy zostali zaproszeni przez dyrektora Wojciecha Burzyńskiego do Domu Kultury. W miłym życzliwym klimacie dyrektor Wojciech Burzyński zapoznał absolwentów z działalnością kulturalno-oświatową Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, a jest ona bardzo prężna i wiele się tam dzieje.
Po obiedzie uczestnicy spotkania rozjechali się do swoich domostw, marząc po cichu o tym, że może uda im się odwiedzić jeszcze gościnny Margonin w 2008 roku.