Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

XII Forum Humanistów Szkół Leśnych

XII Forum Humanistów Szkół Leśnych

Uroczyście, artystycznie i patriotycznie – tak najkrócej można podsumować XII Forum Humanistów Szkół Leśnych. Spotkanie, będące formą kultywowania rodzimych tradycji, zostało połączone z celebracją Narodowego Święta Niepodległości. Było nie tylko okazją dla młodzieży do spróbowania swoich sił w konkursach, ale także formą integracji społeczności szkół leśnych. Wydarzenie honorowym patronatem objął Adam Kozyra, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Przedsięwzięcie zorganizował Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku. Najważniejszą częścią Forum były konkursy: literacko-kulturowy „Motyw wsi w literaturze i kulturze polskiej – A to Polska właśnie oraz teatralny – „Bawimy się w teatr”.

Wydarzenie zostało poświęcone upamiętnieniu 100. rocznicy otrzymania przez Władysława Reymonta Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa oraz zmaganiom językowym i teatralnym. Oprócz konkursów  i warsztatów uczestnicy mogli podziwiać największe atrakcje Kielecczyzny związane tematycznie z hasłem przewodnim tegorocznego Forum. Nie zabrakło wykładów metodycznych i warsztatów teatralnych, a także atrakcji sportowych. Chętni uczestniczyli w Biegu dla Niepodległości.

W tym roku w konkursie udział wzięło dziesięć szkół leśnych prowadzonych przez Ministra Klimatu i Środowiska.

W konkursie literacko-kulturowy „Motyw wsi w literaturze i kulturze polskiej – A to Polska właśnie pierwsze miejsce zajęła Honorata Jaworska z TL w Goraju, drugie Adam Jeka z TL w Tucholi, trzecie Alicja Tuni-Jaworska z TL w Brynku.

Natomiast w konkursie teatralnym – „Bawimy się w teatr” pierwsze miejsce przyznano Julii Wolf oraz Bartoszowi Bosakowi z ZSL w Lesku, drugie Mai Taraskiewicz i Kacprowi Gapskiemu z ZSL w Goraju, trzecie Kindze Maroń i Gniewomirowi Leśniewskiemu z ZSL w Zagnańsku.

Podsumowanie wydarzenia odbyło się podczas uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie odebrali nagrody i dyplomy. Nie zabrakło także występów artystycznych.

Forum zostało przygotowane pod kierunkiem Jacka Wolskiego, dyrektora Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku oraz wicedyrektor Marzeny Błaut.

Nagrody wręczał m.in. Adam Kozyra, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

– Przede wszystkim dziękuję za zaproszenie na tak ważne wydarzenia, jakimi są XII Forum Humanistów Szkół Leśnych oraz akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. To wyjątkowo uroczysty dzień, dlatego tym bardziej jestem dumny, że organizowane przez Państwa przedsięwzięcie mogłem objąć honorowym patronatem. Jednym z zadań Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie jest sprawowanie mecenatu nad twórczością leśników oraz osób, których dzieła inspirowane są leśnictwem. Cieszę się, że wspólnie możemy je realizować. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu. Promowanie rodzimej kultury jest niezwykle ważne. Robią to Państwo na najwyższym poziomie – mówił Adam Kozyra, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. –  Czas spędzony w Państwa gronie był niezwykle cenny. Dziękuję za ciekawe rozmowy oraz możliwość zwiedzania pięknych terenów. Życzę wielu kolejnych tego typu inicjatyw, które promują kulturę oraz postawy patriotyczne. Mam nadzieję, że zobaczymy się podczas następnej edycji Forum. Liczę jednak na wcześniejsze spotkanie. Serdecznie zapraszam do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Trzy dni Forum były pełne ciekawych, odkrywczych rozmów i konstruktywnych wniosków z nich wypływających, kreatywnej nauki, odkrywania piękna ziemi świętokrzyskiej, bogactwa jej tradycji, przyrody i dziedzictwa kulturalnego.

Jak podkreślają organizatorzy: Pragniemy, by wszyscy uczestnicy Forum wyjechali z poczuciem zdobycia nowych doświadczeń budujących świadomość integracyjną ucznia szkół leśnych, ale także młodego, zdolnego odbiorcy rodzimej kultury.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele społeczności szkolnej oraz dyrektor Adam Kozyra złożyli znicze pamięci przy pomnikach poświęconych poległym w obronie ojczyzny.