Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Edukujemy o bezpieczeństwie

Edukujemy o bezpieczeństwie

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie był współorganizatorem dwudniowej ogólnopolskiej konferencji poświęconej tematyce edukacji w zakresie bezpieczeństwa.

Jednym z naszych kluczowych zadań jest przekazywanie informacji na temat bezpieczeństwa w lesie. To szeroko rozumiane pojęcie. Na co zwrócić uwagę podczas wyprawy do lasu? Jak powinniśmy się zachowywać, by nie stwarzać zagrożenia oraz co robić, by go uniknąć?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Studentów i  Doktorantów Kół Naukowych oraz XIV Seminarium Uczniowsko-Studenckiego z cyklu Odkrywamy Naukę pt. „Edukacja dla bezpieczeństwa wobec współczesnych wyzwań i zagrożeń” zorganizowanej przez Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Gości powitała prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyna Sygit, prorektor ds. nauki.

Konferencja została podzielona na dwie części. Pierwszego dnia wysłuchaliśmy prelekcji na temat bezpieczeństwa psychologicznego w organizacjach, samoobrony, medycyny pola walki. Z ramienia Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie wykład pt. „Obronna i ochronna funkcja lasu” wygłosiła dr Joanna Skonieczna.

Kolejny dzień to spotkania z ekspertami z dziedziny bezpieczeństwa, reprezentującymi środowiska naukowe, uczelnie, służby mundurowe. Warsztaty tematycznie związane z bezpieczeństwem w lesie poprowadził Patryk Ortell, specjalista w Dziale Parkowym Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. OKL przygotował także stoisko edukacyjne, podobnie jak Państwowa Straż Pożarna w Pleszewie oraz Straż Leśna z Nadleśnictwa Antonin.

Dziękuję władzom oraz pracownikom Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego za zaproszenie do udziału w organizacji wydarzenia – mówił Adam Kozyra, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. – Przez cały rok realizujemy w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie projekt edukacyjny pod nazwą NIETOPERZyMY. To szereg działań – zajęcia z uczniami, seniorami, gra terenowa, Noc Muzeów, Noc Nietoperzy, wystawa w Muzeum Leśnictwa – pozwalających zwrócić uwagę na nietoperze, zwłaszcza na czynną ochronę gatunku. Uczymy jak dbać o nietoperze, jak zachowywać się, by zapewnić im bezpieczeństwo.

Integracyjna forma konferencji umożliwia wymianę doświadczeń i zdobycie fachowej wiedzy.

W zrozumieniu złożoności współczesnego świata szczególnie uwarunkowanego licznymi indywidualnymi i społecznymi zagrożeniami, edukacja jako działalność publiczna stała się w powszechnej świadomości szansą na ograniczanie istniejących ryzyk i zrozumienie wyzwań otaczającej nas rzeczywistości. Istota istnienia zagrożenia w różnych obszarach aktywności człowieka nie tylko ogranicza jego rozwój indywidualny i zbiorowy, ale wpływa na jakość i komfort egzystencji współczesnego człowieka. Skłania nas zatem do skutecznej reakcji w formie aktywnej działalności w różnych obszarach –mówią organizatorzy. – Jeśli edukacja rozumiana jako uczenie, nauczanie i wychowanie jest nadal aktualna, to naturalną perspektywę identyfikowania i definiowania zagrożeń tworzą środowiska akademickie, w tym organizacje studenckich i doktoranckich kół naukowych. Z tych też względów tematykę II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej kół naukowych studentów i doktorantów oraz XIV Seminarium Uczniowsko-Studenckiego z cyklu Odkrywamy Naukę, poznawczo determinuje obszar teorii i praktyki realizowanej edukacji na rzecz bezpieczeństwa.